Otok Čiovo

Otok Čiovo

Čiovo je otok smješten u srednjoj Dalmaciji, povezan s gradom Trogirom pokretnim mostom, a administrativno podijeljen između Splita, Trogira i Okruga. Na ukupnoj površini otoka od 28,8 km˛ smjestilo se nekoliko naselja: Okrug Donji, Okrug Gornji, Arbanija, Slatine, Žedno, Čiovo.

Od kopna na istoku (rt Marjan) Čiovo je udaljeno oko 2 km; na sjeverozapadu je s kopnom spojeno pokretnim mostom (u Trogiru). Naselio se već u prapovijesti, a stari su ga Rimljani nazivali Boa (Bua, Bavo). Tijekom XV. i XVI. st. na njemu se sklanja okolno stanovništvo u bijegu pred Turcima. Južna je strana otoka prilično nenaseljena.

Crkva Gospe od Prizidnica s pustinjačkim zgradama sagrađena 1546.g., smještena usred hridina, nalazi se na jugoistočnoj strani otoka. Selo Slatine na splitskoj je strani otoka Čiova. U uvali Supetarska postojala je starohrvatska crkvica sv. Petra. Selo Žedno u unutrašnjosti je otoka i ima crkvu sv. Mavra u polju, gdje su se okupljali pustinjaci, te u središtu sela crkvu bl. Ivana Trogirskog.

Arbanija je mjesto na moru s dominikanskim samostanom sv. Križa osnovanim u XV. st. Samostanski sklop ima klaustar s prostranim vrtom a zanimljivost je sjeverni zid građen poput utvrde radi bolje obrane. U crkvi se nalazi vrijedna slikarska baština iz XVII. st.

U mjestu Čiovo, nad samom pećinom u kojoj su se nekoć sklanjali pustinjaci, podignut je Franjevački samostan sv. Ante, koji je sačuvao izgled iz XVII. st. U samostanu se čuva kruna od pozlaćenog srebra, ukrašena draguljima iz XIV. st., kip sv. Magdalene Ivana Duknovića, te slike od kojih je najvrjednija slika Jacopa Palme Mlađeg iz XVII. st. Od manjih crkvica na Čiovu nalazimo crkve sv. Nikole (XIV. st.), sv. Andrije (VI./VII. st.), sv. Petra (XVI. st.). Crkva Gospe pokraj mora ranoromanička je s renesansnim dodacima, sagrađena na uspomenu pobjede nad Splićanima.

Okrug (Okruk) Gornji i Okrug Donji, danas čine samostalnu izdvojenu općinu, a nekoć su bili u sastavu Trogira. Imaju crkve sv. Tudora i sv. Karla Boromejskoga iz XVIII. st.

Kako je otok Čiovo svojevrstan produžetak grada Trogira, nudi pregršt mogućnosti za odmor, rekreaciju i kupanje te mnogobrojne povijesne spomenike.
Mediteranska vegetacija, arhipelag sa malim slikovitim otočićima, blaga klima i predivne plaže u skrovitim zaljevima zasigurno će Vaš boravak učiniti nezaboravnim. Smještaj Čiova u srcu Dalmacije (vidi kartu Čiova) čini ga idealnom polazišnom točkom za iztraživanje bogatog kulturnog naslijeđa i prirodnih ljepota Dalmacije.

Želimo Vam dobrodošlicu na ovaj lijepi otok!

Okrug Gornji

Okrug se nalazi se na zapadnom dijelu otoka Čiova. Čine ga Okrug Gornji i Okrug Donji, dva tradicionalna dalmatinska mjesta. Svojim je zemljopisnim položajem središte dalmatinske mikroregije. Ima blagu mediteransku klimu, bujnu subtropsku i mediteransku vegetaciju, arhipelag slikovitih otočića, bezbroj malih skrovitih uvala i plaža. Okrug je i time i sa svojih 2670 sunčanih sati godišnje jedno je od najprivlačnijih turističkih odredišta u Hrvatskoj.

U Okrugu Gornjem i Donjem mnoštvo je restorana, konoba i drugih ugostiteljskih objekata s bogatim izborom izvornih dalmatinskih specijaliteta. Svim svojim gostima, uz obilje sunca i bistrog mora, nudi raznolike rekreativne sadržaje.

Škola ronjenja pruža mogućnost užitka u Ijepotama jadranskoga podmorja; fitnes centar s teniskim terenima oslobađa od svih stresova suvremenog života. Organiziraju se svakodnevni izleti malim brodicama u obližnje tihe uvale; iznajmlju se skuteri i provode letovi padobranima na mjesnoj plaži.

Blizina Trogira (2 km), koji je pod zaštitom UNESCO-a, pruža mogućnost uživanja u 2800 godina staroj njegovoj jezgri, ali i mogućnost noćnih provoda.
S otoka Čiova mogući su izleti na slapove Krke (60 km), u Split (33 km), u Međugorje (100km).

Znacajno je da je Zracna luka Split od mjesta udaljena svega 8 km. Srednja temperatura zraka od 16° C i 281 dan u godini s prosječnom temperaturom iznad 10° C preduvjeti su za ugodan boravak tijekom cijele godine.